Gazeteci Oruç’a hapis istemi

Gazeteci Aziz Oruç’un sosyal medyada yaptığı paylaşımlar nedeniyle 10 ay hapsi istendi


İran’dan Türkiye’ye iade edildikten tutuklanarak cezaevine konulan gazeteci Aziz Oruç’un sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımlar nedeniyle yargılandığı davada savcı mütalaa verdi ve Oruç’un cezalandırılmasını istedi.

Sosyal medya paylaşımlarında “örgüt propagandası” yaptığı iddiasıyla 2017’de açılan ve Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın dokuzuncu duruşmasına gazeteci Oruç tutuklu bulunduğu Patnos L Tipi Cezaevi’nden SEGBİS ile duruşmaya katıldı.

Duruşmada hakkındaki suçlamalara dair savunma yapan Oruç, Twitter paylaşımlarının haberden ibaret olduğunu, propaganda gibi bir kastının olmadığını belirtti. Oruç, “Ben gazeteciyim. Paylaşımlarım propaganda olarak değerlendirilmemelidir. Beraatımı talep ediyorum,” dedi.

Savunmaların ardından mütalaasını veren mahkeme savcısı, Oruç’un kullandığı sosyal medya hesabı üzerinden “silahlı örgütü meşru gösterecek veya övecek yöntemlere başvurmayı teşvik edecek şekilde defalarca paylaşımlarda bulunduğu ve eyleminin örgüt propagandası yapmak suçu oluşturduğunu” iddia ederek, Oruç hakkında TMK’nin 7/2 maddesi uyarınca 10 ay ile 5  yıl arasında değişen hapis cezası verilmesini talep etti.

Mahkeme, Oruç ve avukatının mütalaaya ilişkin savunmalarını hazırlamaları için duruşmayı 3 Mart’a bırakıldı.