Freedom House 2021 raporu yayımlandı

Freedom House “Dünyada Özgürlükler 2021: Demokrasi Kuşatma Altında” başlıklı raporunu yayımladı. Rapora göre Türkiye, “özgür olmayan ülkeler” arasında yer almaya devam ediyor


Görsel, Freedom House'un web sitesinden alınmıştır. Mor ve turuncu renkli gösterilen ülkeler "özgür olmayan" ve "kısmen özgür" kategorilerinde yer almaktadır.

Demokrasi, siyasi özgürlük ve insan hakları konularında küresel ölçekli araştırma ve savunuculuk yapan önemli sivil toplum kuruluşlarından Freedom House Dünyada Özgürlükler 2021 raporunu yayımladı. Demokrasi Kuşatma Altında başlığıyla sunulan rapora göre, küresel anlamda özgürlüğe dair veriler son 15 yılda sürekli olarak düşüş gösterdi. Raporda 2020 için, “2006’dan bu yana ifade özgürlüğü sıralamasında düşük sıralarda olan ülke sayısının en fazla olduğu yıl” ifadesinin kullanılması dikkat çekti. 2020 aynı zamanda; dünya nüfusunun yüzde 75’inin, ifade özgürlüğü konusunda düşüşün yaşandığı ülkelerden birinde yaşadığı yıl olarak da kayda geçti.

“Siyasal haklar” ve “temel haklar” başlıkları altında toplamda 100 puan üzerinden yapılan değerlendirmede Türkiye, küresel özgürlük puanlamasında 2020’yi 100 üzerinden 32 puanla kapattı. Böylelikle, önceki senelerde olduğu gibi ifade özgürlüğü konusunda “özgür olmayan ülkeler” arasında yer aldı.

Raporun tamamına bu linkten ulaşabilirsiniz.