Evrensel’e verilen cezaya skandal gerekçe

Basın İlan Kurumu (BİK)’ nun Evrensel Gazetesi’ne verdiği ilan ve reklam kesme cezasının gerekçelerinin, gazete okurlarının 1’den fazla gazete alması ve cezaevine gazete götürmesi olduğu ortaya çıktı


Evrensel Gazetesi’ne Basın İlan Kurumu (BİK) tarafından verilen ilan ve reklam kesme cezasının gerekçelerinin, okurların bayilerden toplu gazete alması ve okurların cezaevine gazete götürmesi olduğu ortaya çıktı. Ayrıca Evrensel  gazetesinin cezaya yaptığı itiraz reddedildi.

Evrensel Gazetesi’nde yer alan habere göre, gazeteye ilk resmi ilan ve reklam kesme cezası 18 Eylül 2019’da verildi. Gazete olarak 2 Ekim’de karara itiraz edilse de 10 Ekim’de itiraza ret cevabı geldi. Ayrıca Basın İlan Kurumu kararlarının PTT tarafından gazeteye geç gönderildi. 14 Ekim tarihinde ise Evrensel Gazetesi, bu sürecin yeniden değerlendirilmesi için “yeniden denetim” istedi. 4 Kasım’da verilen yeniden denetim kararının denetleme ücreti de Evrensel Gazetesi tarafından ödendi. 19 Aralık’ta ise hâlâ yeniden denetim yapılmaması sebebiyle gazeteye yanıt verilmesi için dilekçe verildi. 14 Ocak 2020’de ise toplu alımlarla ilgili skandal bilgilerle dolu olan rapor gazeteye ulaştırıldı.

Basın İlan Kurumu, okurların toplu şekilde gazete almasını suç unsuru sayarak gazetemizin asgari fiili satış şartını gerçekleştiremediğini iddia etti. Bayilerde tek tek incelemeler yapan BİK, okurların toplu gazete almasını ceza sebebi olarak gördü.

Evrensel’de verilen habere göre, BİK 28 Kasım 2019’da Adana, Ankara, Diyarbakır, İstanbul, İzmir ve Kocaeli’de tek tek bayilere giderek “Son noktalı bayilerde satışların makul ve kabul edilebilir gerekçelerle birden fazla yapılan satışlar istisna olmak üzere fiilen ve birer birer yapılmış olması” hükmüne aykırılık teşkil ettiğini, okuyucuların “birden fazla gazete aldığını” belirlediğini aktardı.

Diyarbakır’da bir kişinin bayiden 5 adet gazete alıp cezaevine götürmesi, İzmir’de bir kişinin 8 gazete, başka bir kişinin 3 gazete alması gibi gerekçeler BİK’in raporunda yer aldı.

Evrensel Gazetesi’nin avukatı şunları ifade etti: “Diyarbakır’da gazete alıp cezaevine götürüyor’ deniliyor. Siz gazeteyi alan insanları takip mi ediyorsunuz? Cezaevine götürüldüğünü nereden biliyorsunuz? Fiziki takip sürecine mi alıyorsunuz? Biz bu tutanaktan onu anlıyoruz. Gazete okur üzerinden cezalandırılmaya çalışılıyor. Biz de bunlarla ilgili hukuki yola başvuracağız elbette.”