“En iyi bildikleri iş, aş ve kul hakkıyla oynamak”

Tiyatro sanatçısı Levent Üzümcü’nün “Anlatılan Senin Hikayendir” adlı oyunu Artvin’deki Çoruh Üniversitesi Rektörlüğü’nce iptal edildi


Tiyatro oyuncusu Levent Üzümcü, Artvin’deki Çoruh Üniversitesi’ne bağlı A. Nihat Gökyiğit Kongre ve Kültür Merkezi’nde 3 Aralık Cumartesi günü saat 19.00’da izleyiciyle buluşacak müzikli gösterisi “Anlatılan Senin Hikayendir”, üniversite rektörlüğü tarafından iptal edildi. Üzümcü, oyunun iptal haberini twitter hesabından duyurdu. “Çok değil, birkaç yıl öncesine kadar valiler, belediye başkanları, rektörler, oyunlarımıza gelirdi. Günümüzde ise biz o şehirde oynamayalım diye gerekçe gösterilmeden sahneler elimizden alınıyor. Tüm Artvin seyircisinden özür dilerim. Sahnelerimiz son anda elimizden alınmazsa Trabzon ya da Rize oyununa beklerim” sözleriyle tepkisini dile getiren sanatçı, Susma 24’e yaptığı açıklamada ise “En iyi bildikleri iş, aş ve kul hakkıyla oynamak” dedi.

leventafisOyunlarının daha önce Ankara, Samsun, Antalya ve İzmir’de de iptal edildiğini hatırlatan Üzümcü, “Mesela İzmir Ege Üniversitesi’ne bağlı Atatürk Kültür Merkezi’ndeki oyunun iptal gerekçesini başka bir oyun sahneleneceği için ‘sahnenin tahsisini iptal’ olarak açıklamıştı rektörlük. Ama o gün, o sahnede başka bir oyun sahnelenmedi. İşin bir diğer tuhaf yanı da son oynadığım iki oyunun birkaç yıl öncesine kadar Devlet Tiyatroları’nda sahnelenmiş oyunlar olması” dedi.

Levent Üzümcü’nün rol aldığı tek kişilik bir müzikli gösteri olan “Anlatılan Senin Hikayendir”i Cengiz Toraman yönetiyor. Levent Üzümcü, Ağustos 2015’te İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’ndan (İBBŞT) ihraç edilmiş, ihraç gerekçesi olarak da politik görüşü, 2013 yılında Sosyalist Enternasyonal’de yaptığı konuşma, basına verdiği demeçler ve sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlar gösterilmişti.