Edremit Söyleşileri’nde “sanat ve sansür” konuşuldu

Söyleşi serisinin ikincisine Şair Yazar Ataol Behramoğlu ve Tiyatro-Sinema Oyuncusu Levent Üzümcü konuşmacı olarak katıldı


Edremit Belediyesi’nin düzenlediği Edremit Söyleşileri’nin ikincisinde Şair Yazar Ataol Behramoğlu ve Tiyatro-Sinema Oyuncusu Levent Üzümcü’nün katılımıyla  “Sanat ve Sansür” konuşuldu.

SANSÜR YÜZÜNDEN KÖŞE YAZARLIĞINI BIRAKTIĞINI ANLATTI

İlki geçtiğimiz ay gerçekleştirilen ve her ay farklı bir konunun konuşulacağı “Edremit Söyleşileri” bu ay, “Sanat ve Sansür” konusuna ev sahipliği yaptı. Söyleşide Türkiye’nin ünlü şairlerinden Ataol Behramoğlu, şair yazarlığı boyunca yaşadığı sansürden bahsetti. 2002’den önce yazdığı yazıların şimdikilerden daha farklı olduğunu belirten Ataol Behramoğlu, 2002’den sonra getirilen sansürlerden sonra köşe yazarlığını bıraktığını söyledi.

‘SANSÜR VE BASKILAR TOPLUMUN YAPISINI DEĞİŞTİRDİ’

Sanatçı Levent Üzümcü de sansürün gerçekliği yok ettiğini  ve insanı insana düşman ettiğini belirterek şu ifadeleri kullandı: “ Sansür ve baskılar toplum yapısını değiştirdi. Aslında insanlar farklı düşüncelerde olsa bile birbirlerini olduğu gibi kabul etmeli. Siz olduğunuz gibi davranın insanlar tavırlarınızı görüp sizi ona göre değerlendirsin. Birilerinin fikirlerini değiştirmeye çalışmayın. Olduğunuz gibi davrandığınızda karşınızdaki insanlar sizdeki olumlu şeyleri görecektir” dedi.

Söyleşi, izleyicilerin de katıldığı soru ve cevap bölümünün ardından sona erdi.