DT’de ‘güvenlik soruşturması’ ile kadro yerine işsizlik

Devlet Tiyatroları “güvenlik soruşturması” ile çalışanlarının bazılarının sözleşmesini yenilemedi


Kültür Sanat Sendikası’ndan verilen bilgiye göre Devlet Tiyatroları’nda kimi çalışanların sözleşmeleri “güvenlik soruşturması” nedeniyle yenilenmedi. 

Sözcü Gazetesi’nden Yusuf Demir’e konuşan sendika yetkilileri “22 yıldır kamuda hizmet veren bir kamu emekçisi nasıl güvenlik soruşturmasından geçemez?” diye sordu. 

Sanatçı ve çalışanlara gönderilen tebligatlarda, “Sözleşmeli personel çalıştırılmasına ilişkin esaslar kapsamında çalışma talebiniz Genel Müdürlüğümüzce uygun görülmemiştir” denildiği belirtildi. 

Sendika açıklamalarında perde açamayan sahnelere de vurgu yaptı ve “Tespit edebildiğimiz kadarıyla Opera’dan 57, Tiyatro’dan en az 90 kişiye tebligat gitti. Tebligatlar nedeniyle Adana Devlet Tiyatrosu “Miletos Güzeli” oyunu için perde açamadı. Trabzon’un da aralarında bulunduğu birçok sahnede oyunlar yarım yamalak oynandı” bilgisini duyurdu. 

Tiyatroculara hayal kırıklığı yaşatan gelişmeler geçtiğimiz hafta 26 Aralık 2019 tarihli Resmi Gazete’deki Cumhurbaşkanı Kararı’yla başladı. “Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslarda Değişiklik Yapılmasına Dair Esaslar” başlıklı karar, kadro beklentisi yaratmıştı.