Diyarbakır’daki Keçi Burcu kültür sanat merkezi olacak

Diyarbakır’ın en bilindik tarihi-turistik mekanlarından biri olan Keçi Burcu, kültür sanat merkezine dönüşüyor


ÖZKAN KÜÇÜK

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ercan Tayınlamak, Keçi Burcu’nda bir kültür sanat merkezi kurmak için çalışmalara başladıklarını duyurdu. 

Kenti ziyaret edenlerin mutlaka uğradığı mekânlardan biri olan Keçi Burcu; Dicle Nehri ile Hevsel Bahçeleri’ne ve Kırklar Dağı ile On Gözlü Köprü’ye hâkim manzarası ve iç kısmındaki 11 kemerli yüksek ve geniş alanıyla kentin en önemli turistik noktalarından biri.

Keçi Burcu 2015 yılında Sur’da başlayan çatışmalardan beri gidilmesi yasak olan bölgelerden biri idi. 

PROJE EED TARAFINDAN DESTEKLENİYOR

DTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ercan Tayınlamak, yaptığı yazılı açıklamada, Keçi Burcunun yanında bulunan güvenlik kontrol noktası kaldırıldıktan sonra çalışmalara başlayacaklarını belirterek, “Keçi Burcu’nun zemin katı çok amaçlı salon, sergi alanı, fuaye alanı olarak işlevlendirilecek. Burcun üst kısmı açık seyir terası olacak. Burcun ön kısmında küçük bir meydan oluşturularak kadınların ürettikleri yöresel ürünleri satışa sunabilecekleri, hareketli satış arabalarının yer alacağı dinlenme ve tadım alanları kurulacak” dedi.

Tayınlamak, Keçi Burcu Kültür Sanat Merkezi projesi için European Endowment for Democracy (EED)’den proje desteği aldıklarını, öte yandan Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü ortaklığında GAP Bölge Kalkınma İdaresi’nden de kadınların yöresel ürün üretiminin desteklenmesi için katkı sunulduğunu söyledi. 

Projenin, kentte kültür sanat alanında faaliyet gösteren kurum ve inisiyatiflerin iş birliğinde faaliyet göstereceğini belirten Tayınlamak, böylece ulusal ve uluslararası düzeyde organizasyonlara ev sahipliği yapabileceklerini sözlerine ekledi. 

Diyarbakır’ın tarihsel olarak en eski burcu olduğu bilinen Keçi Burcu, 2002 yılında Kültür Bakanlığı tarafından restore edilmiş ve 2015 yılında Sur’da başlayan çatışmalar ve sokağa çıkma yasaklarına kadar zaman zaman kültürel ve sanatsal etkinliklere ev sahipliği yapmıştı.