Derin Tarih dergisine toplatma kararı

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı, “Atatürk’ün hatırasına alenen hakaret” suçlamasıyla Derin Tarih dergisinin mayıs sayısı hakkında soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında derginin mayıs sayısına el koyma ve toplatma kararı verildi.


İstanbul Bakırköy 4. Sulh Ceza Hakimliği’nce, savcılığın talebi üzerine Derin Tarih dergisinin mayıs sayısı hakkında “Atatürk’ün hatırasına alenen hakaret”edildiği gerekçesiyle toplatma, el koyma ve basım yayın ile dağıtımının durdurulması kararı verildi.

İhbar üzerine Bakırköy Cumhuriyet Savcısı Ertuğrul Sarıyar tarafından başlatılan  soruşturma kapsamında savcılık, Nöbetçi Bakırköy Sulh Ceza Hakimliği’nden derginin mayıs sayısının toplatma, el koyma ve basım yayın ile dağıtımının durdurulmasını talep etti.

Talebi değerlendiren Bakırköy 4. Sulh Ceza Hakimliği, kuvvetli delilin bulunması ve dergide Atatürk’e hakaret içeren ifadelere yer verildiği gerekçesiyle dergiye el konulmasını, toplatılmasını, basım, yayın ve dağıtımının durdurulmasına karar verdi.

Savcılık soruşturma kapsamında, Atatürk’le ilgili yayımlanan yazıyla ilgili olarak şüphelileri tespit edecek.

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’nca, Süleyman Yeşilyurt ve Hasan Akar hakkında, “Atatürk’ün hatırasına alenen hakaret” ile “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme” suçlarından 2.5 yıldan 7.5 yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame de hazırlandı.

Bakırköy Cumhuriyet Savcısı Ertuğrul Sarıyar tarafından tutuklu şüpheli Süleyman Yeşilyurt hakkında hazırlanan iddianamede, 6 Mayıs 2017’de Yavuz Bahadıroğlu’nun (Niyazi Birinci) moderatörlüğünü yaptığı, Mustafa Armağan ve şüpheli Süleyman Yeşilyurt’un konuk olarak katıldığı Derin Tarih isimli programın yayınlandığı anımsatıldı.