Demokrasi Mitingi’ni eleştiren Sıla Gençoğlu’nun konserleri iptal

Sıla Gençoğlu’nun Ankara, İstanbul, Bursa ve Kayseri’de vereceği konserler iptal edildi. Gençoğlu, sosyal medyadan yaptığı açıklamada sözlerinin arkasında durduğunu söyledi


Sıla Gençoğlu’nun Ankara, İstanbul, Bursa ve Kayseri’de vereceği konserler iptal edildi. Gençoğlu, sosyal medyadan yaptığı açıklamada sözlerinin arkasında durduğunu söyledi

Bianet, 11 Ağustos 2016

Demokrasi ve Şehitler Mitingi’ne katılmayacağını açıklayan Sıla Gençoğlu’nun Ankara, İstanbul, Bursa ve Kayseri’de vereceği konserler iptal edildi. Mitinge katılmama gerekçesini açıklarken “Kesinlikle darbe karşıtıyım ama böyle bir şovun içinde bulunmayı tercih etmiyorum” dediği için büyük tepki alan ve hedef gösterilen Gençoğlu, “Ben sözümün arkasındayım” dedi.

Sıla Gençoğlu’nun 21- 22 Eylül’de Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi’nde vermesi planlanan konserleri, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından “Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişimine karşı halkın verdiği mücadeleyi ‘şov’ olarak nitelendirmesi nedeniyle” iptal edildi. Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Bursa Kültür Sanat Turizm Vakfı, Sıla’nın “Halkımızın ülkemize sahip çıkmak için meydanlarda verdiği mücadeleyi şov olarak nitelendiren, bu onurlu duruş ve irade konusunda gerekli duyarlılığı göstermeyen sanatçılardan biri” olması gerekçesiyle 28 Eylül’de şehirde vereceği konserin iptal edildiğini duyurdu. Sıla’nın 11 Ağustos’ta Ankara Panora AVM’de, 19 Kasım’da Kayseri Kadir Has Kongre ve Spor Merkezi’nde vermesi plananlanan konserler de iptal edildi.

Gençoğlu, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada “Bu konuyla ilgili izahat vermek istemiyorum. Yanlış tarafa çekmek isteyen, tabii ki yanlış tarafa çekti. Ama ben sözümün arkasındayım. Demokrasi demiyor muyuz? Ben de fikrimi, düşündüğümü söyledim işte” ifadelerini kullandı.