Contemporary İstanbul’a II. Abdülhamit baskını

Contemporary İstanbul kapsamında Isabel Croxatto galerisinde sergilenen Ali Elmacı’ya ait bir heykel kendini “milliyetçi muhafazakârlar” olarak tanımlayan bir grubun baskınına uğradı…


 

Bu yıl 3-6 Kasım tarihleri arasında 11.’si düzenlenen Contemporary İstanbul ilk gününde kendini “milliyetçi muhafazakârlar” olarak tanımlayan bir grubun baskınına uğradı. Milli Görüş Vakfı’ndan geldiklerini söyleyen yaklaşık 20 kişilik bir grup, üzerinde II. Abdülhamit resmi olan mayo giymiş heykelden rahatsız olduklarını belirtilerek heykel kaldırılmadan fuarı terk etmeyeceklerini söyledi. Heykelin yaratıcısı sanatçı Ali Elmacı, fuarın kapanış saati nedeniyle etrafta pek kimsenin olmamasından ve grubun başka eserlere de zarar vermesinden kaygılanarak heykelin depoya taşınmasını sağladı. Bunun üzerine tekbir getirerek fuarı terk eden kalabalık, fuarın kapısının önünde zafer fotoğrafı çektirmekten de geri kalmadı.

Olayın hemen ardından Contemporary İstanbul yönetiminden aşağıdaki açıklama geldi ve Contemporary İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güreli’nin kaldırılan eseri tekrar yerine konulmasını sağladığı ve heykelin fuarın kapanışına kadar yerinde sergilenmeye devam edeceği duyuruldu.

“İstanbul Kongre Merkezi ve Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirilen çağdaş sanat fuarına Şili’den katılan Isabel Croxatto Galleria’nın önüne gelen bir grup, sergilenen bir heykele karşı hassasiyetlerini bildirerek, kaldırılmasını talep etmiştir. Galerinin sahibi İsabel Croxatto da, fuarın  kapanış saatine denk gelen bir zamanda gerçekleşen bu talep üzerine heykeli alandan kaldırmıştır.

Ancak olayın duyulmasının ardından galeriye gelen Contemporary İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güreli, kaldırılan eseri tekrar yerine konulmasını sağlamıştır. Söz konusu heykel, fuarın kapanışına kadar yerinde sergilenmeye devam edecektir.”

Türkiye’nin en büyük çağdaş sanat fuarı olarak görülen Contemporary İstanbul’a geçtiğimiz yıl 10. yılında 24 ülkeden 102 galeri katılırken bu yıl 19 ülkeden 70 galerinin katılacağı açıklanmıştı. Fuarın darbe girişimi ve ülkenin her yerine yayılan IŞİD tehlikesi nedeniyle geçtiğimiz yıllara kıyasla yabancı galerilerin daha az rağbet gösterdiği gözlenmişti.

Ali Elmacı ise Contemporary İstanbul yönetimi tarafından yapılan eserin fuar sonuna kadar sergilenmeye devam edeceği açıklamasının ardından heykeli fuardan çektiğini açıkladı. Ali Elmacı’nın daha fazla gerginlik yaratmamak adına eserini fuardan çekmesinin ardında sosyal medyadan milliyetçi muhafazakâr kişiler tarafından tehdit ve hakaret mesajları alması olduğu da biliniyor.

“İstanbul Kongre Merkezi ve Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirilen Contemporary İstanbul Çağdaş Sanat Fuarında yer alan bir eserime yönelik oluşan tepkiyi üzüntüyle takip ettim.

Ülkemizin olağanüstü bir dönemden geçtiği süreçte, toplumumuzu artık iyiden iyiye yoran, yaşama sevincimizi aşağı çeken gerginlik unsurlarına bir yenisini eklememek adına eserimi Contemporay İstanbul’dan çekme kararı aldım.

Bu süreçte bana gösterdiği yakın destekten ötürü Contemporary İstanbul Yönetimi’ne, tüm sanat emekçilerine ve dostlarıma teşekkür ederim.”