Beşiktaş Gençlik Festivali iptal edildi

Beşiktaş Belediyesi’nin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında hazırladığı dört günlük festival, İstanbul Valiliği tarafından güvenlik gerekçesiyle iptal edildi


Beşiktaş Belediyesi’nce 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı için 16-19 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek 3. Beşiktaş Gençlik Festivali, İstanbul Valiliği tarafından iptal edildi.

İptal kararını Twitter sayfasından duyuran Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar, İstanbul Valiliği’nden Beşiktaş Belediyesi’ne gönderilen yazılarda 16-19 Mayıs tarihlerinde yapılacak etkinliklerin “güvenlik” gerekçesiyle iptal edildiğini aktardı.  

İstanbul Valisi Vasip Şahin ise konuyla ilgili, ‘Şu an bende bilgi yok’ diye konuştu.

Dört gün sürecek festival kapsamında Redd, Mabel Matiz, Pinhani, Can Bonomo, Adamlar, Piiz, Gece Yolcuları, DJ Mahmut Orhan’ın konser ve performansları, ‘Colour Up’ koşusu da yer alacaktı.

Beşiktaş Belediyesi’nin açıklamasında; “İstanbul Valiliği, 16-19 Mayıs 2017 tarihleri arasında Belediyemiz tarafından Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında üçüncü kez gerçekleştirilen etkinliklerin; ülkemizin bulunduğu şartlar, provokatif eylem ve olayların meydana gelebileceği, etkinliklere katılacaklar da dâhil halkın huzur, güvenlik ve esenliğinin kamu güvenlik ve düzeninin bozulmasına ve toplumda panik oluşmasına sebebiyet verebileceği gerekçeleriyle uygun görülmediğini bildirmiştir. Ancak, İstanbul’da çeşitli kurumların düzenlediği izinli festival ve şenliklerin huzur ve esenlik içinde yapıldığını gözlemlemekteyiz. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği “Vodafone 12. İstanbul Yarı Maratonu 30 Nisan 2017 tarihinde koşulmuştur. Etnospor Kültür Festivali 11-14 Mayıs 2017 tarihleri arasında Yenikapı Meydanı’nda Dünya Etnospor Konfederasyonu tarafından gerçekleştirilmiştir. “III. Beşiktaş Bilim, Kültür, Sanat ve Spor Şenlikleri” Beşiktaş İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü koordinatörlüğünde 15 Mayıs 2017 tarihinde Beşiktaş Demokrasi ve Özgürlük Meydanı’nda başlamıştır. Belediyemizin de desteklediği etkinliğin 17 Mayıs 2017 tarihine kadar yukarıda anılan mekânda ve Ortaköy Meydanı’nda yapılmasına izin verilmiştir. Ancak söz konusu olan 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlama etkinlikleri ve Beşiktaş olunca Valilik farklı bir tavır almıştır” ifadelerine yer verildi.

İstanbul Valisi Şahin ise bir toplantı sonrası gazetecilerin sorularına yanıt verirken konuyla ilgili bilgisi olmadığını söyleyerek “Biz bayramla ilgili il kutlama komitesinde kararlar alırız ve o kararlarımızda uygularız. Bizim kararlaştırıp da komite olarak iptal ettiğimiz bir konu yok. Ama onun dışındaki hangi konudan bahsettiğinizi bilemiyorum ancak bakarız” dedi.

Pek çok sanatçı iptal kararına sosyal medyadan tepki gösterirken festivalin konuklarından Redd grubu bir açıklama yayımlayarak, “Bizim de sahne alacağımız, konserler dahil tüm etkinliklerin ücretsiz olduğu Gençlik Festivali valilik tarafından iptal edilmiştir.

AKP tüm etkinlik ve toplanmalara insan kalabalıklarını ücretsiz taşırken, geçtiğimiz hafta Yenikapı’da Etnospor Festivali düzenlerken konu 19 Mayıs olunca güvenlik gerekçesiyle festival iptali inandırıcı olamaz.

İlerlemeye, gençliğe, cumhuriyete, kendileri gibi düşünmeyen her kalabalığa korku ve şüphe ile yaklaşan bu yaklaşımlara teslim olmayacağız” dedi.