Berlinale’de barış ve dayanışma çağrısı

67. Berlin Film Festivali’nde bir araya gelen Türkiyeli sinemacılar, Türkiye’de süren OHAL uygulamalarına ve hak ihlallerine karşı dayanışma ve barış çağrısı yaptı


Türkiyeli sinemacılar 67. Berlin Film Festivali’nde (Berlinale) sansüre ve baskıya karşı dayanışma çağrısı yaptı.

Çeşitli ülkelerden film dağıtımcılarının ve sinema sektörünü temsil eden kuruluşların stantlarının olduğu Avrupa Film Pazarı binasında bir araya gelen sinemacılar, Türkçe, Kürtçe ve İngilizce olarak yaptıkları açıklamada, OHAL’le birlikte gazetecilerin, milletvekillerinin hapsedildiği, çıkarılan KHK’larla barışı savunan akademisyen ve kamu emekçilerinin görevlerinden hukuksuz biçimde ihraç edildiği ve temel haklarından mahrum bırakıldığı dile getirildi.

Türkiye’de sinemacıların da kara listeye konulduğu, sanatsal faaliyetlerinin kısıtlandığı belirtilen açıklama, imzacılarının soruşturmaya uğradığı haberleriyle gündeme gelen Barış İçin Sinemacılar adına yapıldı.

Sinemacıların yaptığı açıklamanın tam metni şöyle:

“Türkiye’de siyasi iktidar, süregelen baskıya, sansüre, hak ihlallerine ‘Hayır’ diyen, devlet şiddetine karşı barış talebinde bulunan herkese savaş açmış durumda. OHAL’le birlikte gazeteciler ve milletvekilleri hapsedildi, çıkarılan KHK’larla barışı savunan akademisyen ve kamu emekçileri görevlerinden hukuksuz biçimde ihraç edildi, temel haklarından mahrum bırakıldı. Sinemacılar da bu baskıdan payını kara listeye koyularak ve sanatsal faaliyetleri kısıtlanarak alıyor.

Biz 67. Berlin Film Festivali’nde bir araya gelen Türkiyeli sinemacılar olarak ilk sözümüz olan barış çağrısını yineliyor, dünyadaki tüm meslektaşlarımızı sansüre, baskıya ve savaş politikalarına karşı dayanışmayı büyütmeye çağırıyoruz.”