“Baskılar sanatımızı engelleyemez”

Grup Munzur vokalisti Onur Yanardağ’ın ardından Yüz Çiçek Açsın Kültür Merkezi’nin yayını olan Sancı dergisi yazı kurulu üyesi Duygu Kıt, Halkın Günlüğü gazetesi emekçisi Mahir Gürz ve Grup Munzur Kolektifi içerisinde yer alan Berivan Gülen de tutuklandı


Grup Munzur ve Sosyalist Meclisler Federasyonu üyesi, İstanbul Üniversitesi Müzikoloji bölümü öğrencisi Onur Yanardağ’ın “2015 yılında 1 Mayıs ile Berkin Elvan ve Aziz Güler’in cenazelerine katıldığı için” 2018 Eylül ayında tutuklanmasının ardından Yüz Çiçek Açsın Kültür Merkezi’nin yayını olan Sancı Kültür Sanat Edebiyat dergisi yazı kurulu üyesi Duygu Kıt, Halkın Günlüğü gazetesi emekçisi Mahir Gürz ve Grup Munzur Kolektifi içerisinde yer alan Berivan Gülen de tutuklandı.

Yüz Çiçek Açsın Kültür Merkezi (YÇKM) 23 Kasım’da İstanbul’da Sosyalist Meclisler Federasyonu’na (SMF) yönelik gerçekleştirilen ve 8 kişinin tutuklandığı operasyona dair bir açıklama yayımlayarak “Berivan, Duygu ve Onur 15 yaşında katledilen Berkin Elvan’ın cenazesine, hasta tutsakların tahliyesi için basın açıklamalarına, İbrahim Kaypakkaya anmalarına, Gazi Katliamı anmasına ve 1 Mayıslara katıldıkları gerekçesiyle tutuklandılar. Bizler buradan tekrar beyan ediyoruz: 1 Mayıs’a katılmak, Gazi Katliamı ve İbrahim Kaypakkaya anmasına katılmak, Berkin Elvan’ın cenazesine katılmak, emekçiler, kadınlar, LGBTİ’ler ve tüm ezilenler için, eşit ve özgür bir dünya için mücadele etmek, sosyalist olmak suç değildir!” dedi.

Açıklamada “Yaşadığımız coğrafyada dünden bugüne birçok sanatçı halktan yana ürettiği eserlerinden kaynaklı gözaltına alındı, yıllarca hapishanelerde kaldı, sürgünde yaşamını kaybetti. Biz bu mücadelenin devamcıları olarak diyoruz ki insanlığın özgür ve eşit geleceğinde izi ve sözü kalacak olan bizleri hapishanelere atanlar değil, halktan yana üreten sanatçılar ve onların sanatı olacaktır. Baskılar ve tutuklamalar sanatımızı engelleyemez” ifadelerine de yer verildi.