Basın özgürlüğünde ‘kara liste’ye doğru

Sınır Tanımayan Gazeteciler örgütü, 2017 Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’ni açıkladı. Türkiye, endekste geçen yıla göre dört sıra daha gerileyerek 180 ülke arasında 155. sırada yer aldı


Basın özgürlüğünün güçlendirilmesi için çalışan Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütünün hazırladığı 2017 Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’nde Türkiye, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da “gazetecilik yapmanın zor olduğu ülkeler” kategorisinde yer aldı. Beş kategorinin bulunduğu endekste Türkiye’nin içinde yer aldığı kategori, en kötü dördüncü kategori. Bu yılki gerilemeyle birlikte Türkiye’nin en kötü kategoride bulunan ve “kara liste” olarak adlandırılan ülkelerle arasında yalnızca dört ülke kaldı.

Son 12 yılda 56 basamak düşüş kaydeden ve geçen yıla göre de bu yıl dört sıra daha gerileyerek 180 ülke arasında 155. sırada yer alan Türkiye’ye endeksle ilgili yaptığı açıklamada özel bir bölüm ayıran RSF, Türkiye’yi “en ürkütücü ülkelerden biri” olarak tanımladı. Açıklamada, “Darbe girişimi hükümetin eleştirel kalabilen az sayıdaki basın organını bir kenara süpürmesinin önündeki son engelleri de kaldırdı. Olağanüstü hal ilanı yetkililerin her ay onlarca basın kuruluşunu bir imzayla kapatmasını sağlarken, farklı seslerin ise yalnızca çok az satan gazetelere sıkışmasına yol açtı” denildi.

Kuruluş ayrıca, 100’ü aşkın gazetecinin tutuklu olmasının Türkiye’yi “dünyanın en büyük gazeteci hapishanesine dönüştürdüğünü” vurguladı.

Endeksin ilk 10 basamağında sırasıyla Norveç, İsveç, Finlandiya, Danimarka, Hollanda, Kosta Rika, İsviçre, Jamaika, Belçika ve İzlanda yer alırken, son sıralarda ise Çin, Suriye, Türkmenistan, Eritre ve Kuzey Kore bulunuyor.

Listede en çok gelişme gösteren ülke 25 sıra yükselen İtalya. Geçen yıl 77. sırada olan İtalya bu yıl 52. sıraya yükselirken İtalya’dan sonra en fazla gelişen ülkeler Trinidad ve Tobago ile Fiji oldu. Listede en çok gerileyen ülke ise Nikaragua. Geçen yıl İtalya’nın iki sıra önünde bulunan ülke bu yıl 92.’liğe geriledi. Nikaragua’nın ardından en fazla gerileyen ülkeler Tonga ve Tanzanya oldu.

Endekste basının en iyi koşullara sahip olduğu bölge Avrupa olsa da örgüt, Avrupa’da da dikkat çekici bir gerilemenin olduğunu, kıtadaki durumun son 5 yılda yüzde 17,5 kötüleştiğini vurguladı.