Bakanlığın bilim projesi kız öğrencilere yasak

Kodlama, robotik, temel mekatronik, astronomi, 3B tasarım ve fen bilimleri başlıklı projeye kız öğrenciler dahil olamayacak


Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, çok sayıda üniversite ve ilçe milli eğitim müdürlüğünün desteklediği bilim projesinde kız öğrenciler yok sayıldı.

Cumhuriyet’ten Tuğba Özer’in haberine göre, Lider Eğitim Gençlik ve Spor Kulübü Derneği’nin yürüttüğü “Ufukta Bilim Var” projesinin tanıtım afişinde ‘erkek öğrencilere yöneliktir’ ifadesi yer aldı. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve İstanbul Kalkınma Ajansı’nın desteği ile Lider Eğitim Gençlik ve Spor Kulübü Derneği tarafından, derneğe ait Ümraniye ve Samandıra Gençlik Gelişim Merkezi’ndeki Bilim ve Teknoloji Kulüpleri’nde kodlama, robotik, temel mekatronik, astronomi, 3B tasarım ve fen bilimleri eğitimleri verileceği belirtildi.

Devlet destekli Projeyi destekleyenler arasında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın yanı sıra İstanbul Medeniyet Üniversitesi, İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi, Üsküdar, Ümraniye, Sancaktepe, Sultanbeyli ve Pendik İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri de bulunuyor.