Bahar sezonunda Kıraathane Edebiyat Evi’nde Siyah Poşet Kitap Kulübü’nde buluşuyoruz!

Susma Platformu’nun Kıraathane Edebiyat Evi ile ortaklaşa gerçekleştirdiği Siyah Poşet Kitap Kulübü Nisan-Haziran sezonunda da devam ediyor. Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu’nun poşete soktuğu ya da muzır ilan ettiği kitapları konuşmak için bir araya geliyoruz. Kayıt yaptırmayı unutmayın!


Kış sezonundan başlattığımız Siyah Poşet Kitap Kulübü’nde buluşmaya bahar sezonunda da devam ediyoruz. Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu’nun poşete soktuğu ya da muzır ilan ettiği kitapları gündeme getirmeyi amaçladığımız bu okuma kulübünde, bu kitapların neden okunması ve nasıl okunmaması gerektiğini, okuyucuya aslında ne sunduklarını ve bu kitaplarda iktidarı korkutanın ne olduğunu masaya yatırıyoruz.  

20 Nisan Cumartesi (13:00) – Evde ve Uzakta

Siyah Poşet Kitap Kulübü’nde bahar sezonunda konuşacağımız ilk kitap, Günışığı Yayınları tarafından 2011’de yayınlanan Evde ve Uzakta. Christine Nöstlinger’in yazdığı Suzan Geridönmez’in çevirdiği Evde ve Uzakta, “genişledikçe bireyleri birbirinden uzaklaşan modern ailede çocukların sorunlarını irdelerken, ergenin dünyasına duyarlıkla yaklaşıyor. Kendi çocuklarına bile hoşgörüyle davranmayı başaramayan baskıcı yetişkinleri, tipik Nöstlinger üslubuyla, ustaca bir mizahla eleştiriyor.” Kitap, 22 Kasım 2020 tarihinde muzır ilan edilmiş, verilen hukuki mücadelinin sonunda karar, 24 Haziran 2022’de mahkeme tarafından iptal edilmişti.

Evde ve Uzakta’yı editör Mehmet Erkurt’la konuşuyoruz.

Buradan kayıt yaptırabilirsiniz.

11 Mayıs Cumartesi (13:00) – Asi Kızlara Uykudan Önce Hikayeler

Siyah Poşet Kitap Kulübü’nde bahar sezonunda konuşacağımız ikinci kitap, Hep Kitap tarafından 2018’de yayınlanan, Francesca Cavallo ve Elena Favilli yazdığı, Deniz Öztok’un Türkçeye çevirdiği Asi Kızlara Uykudan Önce Hikayeler. Kitap, denizlerin derinliğinden ormanların kuytusuna, savaş meydanlarından şaşaalı saraylara, hastanelerden gökyüzünün sonsuz maviliğine, dünyanın ve zamanın her köşesinden kendilerine dayatılan kurallara ve geleneklere isyan etme gücü bulan yüz asi kadının ilham verici hikayesini anlatıyor. Kitap, 27 Eylül 2019’da muzır ilan edilmiş, karara ilişkin yapılan iptal başvurusu ise reddedilmişti.

Asi Kızlara Uykudan Önce Hikayeler’i editör Özlem Akcan’la konuşuyoruz.

Buradan kayıt yaptırabilirsiniz.

1 Haziran Cumartesi (13:00) – Mavi En Sıcak Renktir

Siyah Poşet Kitap Kulübü’nde bahar sezonunda konuşacağımız üçüncü kitap ise İthaki Yayınları tarafından yayınlanan, Jul Maroh’un yazıp resimlediği ve Damla Kellecioğlu’nun Türkçeye çevirdiği Mavi En Sıcak Renktir. Aşkın umursamaz, tatlı sert büyüsüne ama daha çok utanç, inkâr, öfke ve önyargılara dair benzersiz bir büyüme, kendini bulma hikayesi Mavi En Sıcak Renktir. Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu, 19 Kasım 2021’de kitap  hakkında “kitapta yer alan bazı yazıların 18 yaşından küçüklerin maneviyatı üzerinde muzır tesir yapacak nitelikte olduğuna” karar vermişti.

Mavi En Sıcak Renktir’i yazar Karin Karakaşlı’yla konuşuyoruz.

Buradan kayıt yaptırabilirsiniz.

*Kulübe katılmak için kitabı okuma şartı aramıyoruz ama okunsa daha güzel olacağını düşünüyoruz.