Ayten Öztürk’ün kitabına soruşturma

İki kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına mahkum edilen Ayten Öztürk’ün yaşadıklarını anlattığı kitabına soruşturma açıldı. Mahir Çayan’ın “terör örgütü kurucusu olduğu”, kitaptaki “Adalı” şiiriyle de örgüt propagandası yapıldığı ileri sürüldü


Bianet’ten Ayça Söylemez’in haberine göre, İstanbul 6. Sulh Ceza Hakimliği’nce satışının yasaklanmasına ve toplatılmasına karar verilen, bilmediği bir yerde 6 ay tutulduğunu ve maruz kaldığı işkenceyi kaleme aldığı “Faşizmin Gizli İşkencehanelerinde Direniş ve Zafer” adlı kitabındaki ifadeleri nedeniyle“terör örgütü propagandası yapmak” iddiasıyla soruşturma başlatıldı ve Öztürk’ün ifadesi alındı. Soruşturma kapsamında Öztürk’e sorulan sorularda, Mahir Çayan’ın “terör örgütü’nün kurucu liderlerinden” olduğu ve Çayan’ın Adalı şiirinin de örgüt propagandası niteliğinde olduğu ifade edildi. Ayrıca, “kitabın satışından elde edilecek gelirle ekonomik destek sağlama amacının olduğu” da suçlamalar arasında yer aldı.

Kendisine yöneltilen sorulara Öztürk “Kitapta suç unsuru sayılabilecek bir ifade olmadığını, asıl işkence yapanların araştırılması gerektiğini” cevabını verdi.