Aram Yayınevi’ne polis baskını

Aram Yayınevi’nin Diyarbakır’da bulunan bürosuna polis baskın düzenledi. Polis, çok sayıda materyale el koymasına rağmen arama tutanağı yerine sadece bir not bıraktı


25 Nisan’da Diyarbakır merkezli gerçekleştirilen operasyonda 150’ye yakın kişinin gözaltına alındı. “Örgüt üyeliği” suçlamasıyla gözaltına alınanlar arasında gazetecilerin, avukatların, sivil toplum temsilcilerinin ve sanatçıların da bulunduğu öğrenildi. Operasyon kapsamında hakkında gözaltı kararı bulunan Aram Yayınevi’nin sahibi ve gazeteci Hakkı Boltan’ın ev ve iş yerine de baskın düzenlendi. Kapısı kırılarak içeri girilen Aram Yayınevi’nde yayımlanmış kitapların yanı sıra yayıma hazırlanan kitaplar ile dijital kitap arşivinin de bulunduğu pek çok elektronik cihaza el konuldu.

Polis, arama bittikten sonra arama tutanağı yerine yayınevine “Ji bîr nekin” (Unutmayın) başlıklı not kağıdına şunu yazdı:

“Her odadaki Flaş Belekler Bilgisayar Kasaları, Leptopu ve masa üstünde bulunan cep telefonuna El konuldu. Tem Şube operasyonu.”