Adana DT’ye Batman’da sansür

Adana Devlet Tiyatrosu yapımı İndia Bankası müstehcen bulunduğu gerekçesiyle ve hiçbir yetkisi olmadığı halde Batman İl Kültür Turizm Müdürlüğü’nce sansürlendi…


Adana Devlet Tiyatrosu’nun Batman turnesinde sahnelediği İndia Bankası adlı oyunu, iki sahnesinin “müstehcen” bulunması sebebiyle Batman İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü yetkilileri tarafından sansürlendi.

 Sebastien Thiery’nin yazdığı, Murat Çidamlı’nın yönettiği iki perdelik komediyi izleyen Batman İl Kültür Turizm Müdürlüğü yetkilileri, “oyundaki iki sahnenin müstehcen olduğu gerekçesiyle, o sahnelerin kaldırılmasını” istedi. Fakat oyunda görevli tiyatrocular, “böyle bir yetkiye sahip olmadıklarını, bu yetkinin sadece DT Genel Müdürü’ne ait olduğunu” belirterek sahnelerin kaldırılmasına itiraz etti. Bunun üzerine oyunun Batman’daki ikinci gösteriminin kaldırıldığı ortaya çıktı.

İndia Bankası oyununa yapılan sansür Devlet Tiyatroları Sanatçıları Derneği’nin (DETİS) raporuyla ortaya çıktı. DETİS’in hazırladığı raporda, oyunun Batman’da ilk temsilini yaptıktan sonra ikinci gün “hiç seyirci gelmediği gerekçesiyle” iptal edildiğinin belirtildiği, ancak gerçek nedenin bu olmadığı kaydedildi ve şöyle denildi:

“Oyunun ilk günkü temsilini izleyenler arasında bulunan il kültür müdürlüğü yetkilileri iki sahneden rahatsız olmuş ve ertesi günkü temsilde bu iki sahnenin çıkartılarak, oynanmasını istemişlerdir. Oyunda görevli arkadaşlarımız, oyunda değişiklik yapmaya yetkileri olmadığını, bunu yapabilecek kişilerin yönetmen, bölge müdürü ya da genel müdür olduğunu ya da bu kişilerin oyun sorumlusuna verecekleri yazılı talimatlarıyla yapılabileceğini söyleyerek, isteğe karşı çıkmışlardır. Bunun üzerine ikinci gün oynanacak temsilin biletlerini dağıtmak için elinde bulunduran il kültür müdürlüğü, biletleri olduğu gibi iade ederek, oyuna seyirci gelmesini engellemiştir. Salona oyun izlemeye giden birkaç seyirci de kültür müdürlüğü görevlisinin ‘Oyun iptal edildi’ şeklindeki uyarılarıyla geri çevrilmiş ve oyun oynanmamıştır.”