“Kitaplarımızı geri istiyoruz”

Türkiye Yayıncılar Birliği yaptığı basın açıklamasında, yasaya aykırı yasaklama kararlarına dikkat çekerek keyfi kitap toplatmaların yaşanmaması gerektiği ifadelerine yer verdi. Belge Yayınları’ndan da açıklama geldi: Kitaplarımızı geri istiyoruz


Türkiye Yayıncılar Birliği’nden (TYB) Belge Yayınları’na yapılan polis baskını ve yayınevinin yaklaşık 2000 kitabına el konulmasına dair açıklama geldi. Basın açıklamasında “Birliğimiz üyesi Belge Yayınları’na 6 Mayıs 2017 Cumartesi günü polis baskını düzenlenmiş, yayınevi raflarında bulunan 2200 kitaba el konmuştur. Yayınevi yetkililerinden alınan bilgiye göre, Cumartesi günü yayınevi görevlisi Mehmet Ali Varış polis tarafından aranarak yayınevi ofisini arama yapılmak üzere açması istenmiştir. İstanbul 4. Sulh Ceza Mahkemesi’nin kararına dayanılarak yapılan aramada 2200 adet kitap toplanıp götürülmüştür.
Mahkeme kararı ‘DHKPC terör örgütü propagandası içerikli yasaklı kitapların basım ve dağıtımı yapıldığı’ gerekçesiyle alınmıştır. Arama sırasında, haklarında daha önce başka mahkemelerce toplatma kararı verilmiş olan 2 eserin 31 kopyası dikkat çekmiş, arşiv amacıyla elde tutulduğu belirtilen bu kopyalara el konmuştur. Ancak toplanan kitapların 2171 adedinin ise mahkeme kararında geçen gerekçeyle ilgisiz biçimde, ‘bandrolsüz oldukları’ gerekçesiyle toplandığı dikkat çekmiştir. Bu kitapların büyük bir kısmının 1977’den bugüne faaliyette olan yayınevinin arşivinde duran, ‘2001 tarihli Bandrol Uygulamasına ilişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik’ten yıllar önce yayınlanmış kitaplar olduğu öğrenilmiştir. Bu tarihte yayınlanmış kitaplarda bandrol bulunmasını beklemek mantığa aykırıdır” sözlerine yer verildi. TYB, yasaya aykırı yasaklama kararlarına dikkat çekerek açıklamada keyfi kitap toplatmaların yaşanmaması gerektiği ifadelerine yer verdi: “Son dönemde kitaplar hakkında henüz kitap yayınlanmadan önce ‘tedbiren’ alınan yasaya aykırı yasaklama kararları, Basın Kanunu’ndaki yasal süre aşıldığı halde geçmiş tarihli yayınlara yönelik alınan toplatma kararları, toplatma kararların yayınevlerine tebliğ edilmeden uygulamaya konması gibi gelişmeler yayıncıların yasa çerçevesinde önlem almalarını engellemekte ve mağduriyete yol açmaktadır.
Aykırı ve muhalif yayınların da var olması ve okura ulaştırılmasının demokrasinin, ifade ve yayınlama özgürlüğünün, bilgi edinme hakkının bir gereği olduğunu hatırlatıyor, önümüzdeki dönemde keyfi kitap toplatmaların yaşanmamasını diliyoruz.”

Belge  Yayınları ise Facebook hesabından bir açıklama yaparak “Pullu ya da pulsuz yazarlarımız, çevirmenlerimiz ve biz bu alınıp götürülen kitapların öz sahipleriyiz ve kitaplarımızı geri istiyoruz. Mesleğimizi yasa dışı ticaretten korumak için icat olunan bir mevzuatın döndürülüp bizi sırtımızdan vurmuş olmasını da esefle kınıyoruz. Emeği geçenlere selam olsun” dedi. Açıklamanın tamamını okumak için tıklayın.