131 yayın organı kapatıldı

OHAL kapsamında çıkarılan 668 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile 131 yayın organı kapatıldı. Kararname ile üç haber ajansı, 16 televizyon, 23 radyo, 45 gazete, 15…


OHAL kapsamında çıkarılan 668 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile 131 yayın organı kapatıldı. Kararname ile üç haber ajansı, 16 televizyon, 23 radyo, 45 gazete, 15 dergi, 29 yayınevi ve dağıtım kanalı hakkında kapatma kararı çıktı

Bianet, 31 Temmuz 2016

Olağanüstü Hâl Kapsamında Alınması Gereken Tedbirler ile Bazı Kurum ve Kuruluşlara Dair Düzenleme Yapılması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile 131 basın kuruluşu hakkında kapatma kararı çıktı. Resmî Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlanan 668 sayılı KHK çerçevesinde, “Millî güvenliğe tehdit oluşturduğu tespit edilen Fethullahçı Terör Örgütüne (FETÖ/PDY) aidiyeti, iltisakı veya irtibatı olması” gerekçesiyle üç haber ajansı, 16 televizyon, 23 radyo, 45 gazete, 15 dergi, 29 yayınevi ve dağıtım kanalı kapatıldı.

Kapatılan yayın organları arasında Cihan Haber Ajansı; gazeteler Taraf, Bugün, Zaman, Today’s Zaman, Meydan, Özgür Düşünce, Yarına Bakış, Yeni Hayat; dergiler Nokta, Sızıntı, Ekolife, Ekoloji; radyolar Kanaltürk, Radyo Cihan, Radyo Bamteli; yayınevleri Altınburç, Yeni Akademi, Yitik Hazine; televizyon kanalları Barış TV, Bugün TV, Can Erzincan TV, Samanyolu TV, Yumurcak TV de bulunuyor.

Kararname çerçevesinde, kapatılan basın kuruluşlarına ait “taşınırlar ve her türlü mal varlığı, alacak ve haklar, belge ve evrak” da bedelsiz olarak Hâzineye devredildi.