Haftanın erişime engellenen haberleri

Cumhuriyet’in ‘FETÖ’nün kapatılan bankasının yöneticisi Diyanet’te müdür yapılmış’ başlıklı haberine erişim engeli ve 2 – 9 Kasım haftasının diğer erişim engelleri gündemi


‘FETÖ’nün kapatılan bankasının yöneticisi Diyanet’te müdür yapılmış’ haberine engel: Cumhuriyet’te yer alan ‘FETÖ’nün kapatılan bankasının yöneticisi Diyanet’te müdür yapılmış’ başlıklı habere erişim ‘kişilik hakları ihlali gerekçesiyle’, Ankara 8. Sulh Ceza Hakimliği’nin 4 Kasım 2020 tarih ve 2020/8246 sayılı kararı ile engellendi. Seyhan Avşar imzalı haber haber ayrıca BirGün ve Gerçek Gündem’de yer almıştı. Haberde Bank Asya’da yöneticilik yapan Oğuz Köktaş’ın Diyanet İşleri Başkanlığı’nda Yurtlar ve Sosyal Tesisler İktisadi İşletmesi Müdürü olduğu bilgisi yer alıyordu. 

Milli Gazete’nin engellenen kooperatif haberlerine tekrar engelleme: Milli Gazete’de yer alan tarım kredi kooperatifleriyle ilgili haberlerin engellenmesine ilişkin yapılan haberlere de erişim engeli getirildi. ‘Kişilik hakları ihlali gerekçesiyle’, Bakırköy 6. Sulh Ceza Hakimliği’nin 4 Kasım 2020 tarihli ve 2020/4499 sayılı kararına göre Milli Gazete’de kooperatiflerle ilgili bilgilerin yer aldığı 19 haber daha önce engellenmişti. Engellemeye yönelik gazetede yer alan haber ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun engellemeye yönelik açıklamaları da böylece engellenmiş oldu.

DİSK’in Twitter hesabına kısıtlama getirildi: Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun (DİSK) Twitter hesabı ‘olağan dışı etkinlikler tespit edildiği’ gerekçesiyle geçici olarak kısıtlandı. DİSK’in Twitter hesabını görüntülemek isteyen kullanıcılar Twitter’dan, “Bu hesapta olağandışı etkinlikler tespit ettiğimiz için bu uyarıyı alıyorsun” uyarısıyla karşı karşıya kaldı. Twitter tarafından sendikaya bir açıklama yapılmazken sitenin kurallarına göre bir hesapta kötü amaçlı paylaşım, güvenlik açığı ve spam tehditleri görüldüğünde bir hesap otomatik olarak kapatılabiliyor.