Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatıyla ilgili haberlere erişim engeli

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatı Ahmet Özel’le ilgili iddialara ilişkin birçok habere ‘kişilik hakları ihlali’ gerekçesiyle erişim engeli getirildi


Odatv, BirGün, Cumhuriyet, Diken, ABC Gazetesi ve soL Haber Portalı’nda Kasım 2019’da yayınlanan bazı haberlere erişim, İstanbul 5. Sulh Ceza Hakimliği’nin 13 Ekim 2020 tarih ve 2020/4613 sayılı kararıyla engellendi. ‘Kişilik hakları ihlali’ gerekçesiyle alınan kararları Engelli Web sosyal medya hesabından duyurdu.

İlk olarak Cumhuriyet muhabiri Alican Uludağ’ın 5 Kasım 2019’da yaptığı bir haberde Fetullah Gülen Cemaati’yle ilişkili olduğu gerekçesiyle o dönem tutuksuz yargılanan Ufuk Cömertoğlu’nun duruşması sırasında hakime Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın avukatı Ahmet Özel hakkında yaptığı bazı açıklamalar yer alıyordu. 

Haberlerde Cömertoğlu’nun “Ahmet Özel beni tehdit etti. Ömer Gür’e beraat alan benim, Fettah Tamince’ye beraat (takipsizlik) alan benim. Ben size sığındım, yani adaletinize sığındım” ifadeleri bulunuyordu. Daha sonra Barış Terkoğlu söz konusu olayı köşesine taşımıştı. Hem Terkoğlu’nun köşe yazısına hem de Uludağ’ın haberini alıntılayıp paylaşan haber sitelerinin ilgili içerikleri böylece engellenmiş oldu.