Endişe duydukları için gelmiyorlar

richard

İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından bu yıl 13-26 Kasım tarihlerinde hayata geçirilecek 21. İstanbul Tiyatro Festivali’ne 17-18 Kasım tarihlerinde III. Richard oyunuyla konuk olacak Schaubühne Berlin, geçtiğimiz günlerde İstanbul programını iptal etti. Festivale daha önceki yıllarda Nora, Hamlet ve Bir Halk Düşmanı oyunlarıyla katılan Schaubühne Berlin’in bu beklenmedik iptal kararının sebebi İKSV tarafından “topluluğun son dakikada aldığı karar” olarak duyurulmuştu.

Susma Platformu olarak Schaubühne Berlin’e topluluğun bu kararının gerisinde ne yattığını sorduk, topluluğun buna istinaden hazırladığı basın açıklamasında “tiyatro topluluğunun güvenliğinden endişe duydukları için” İstanbul’a gelmekten vazgeçtikleri ifadesi yer aldı.

Schaubühne Berlin tarafından yapılan açıklamanın tam metni şöyle: “İstanbul’da III. Richard adlı oyunumuzun sahnelenmesini ekibimizin güvenliğinden endişe duyduğumuz için iptal etmek zorunda kaldığımızı büyük bir üzüntüyle açıklıyoruz. Aralarında yabancıların da bulunduğu pek çok gazeteci, bilim insanı ve insan hakları aktivistinin tutuklanmasından endişe duyuyoruz. Keyfi ve tutarsız görünen bu tutuklamalar Schaubühne Berlin ekibinin tedirginlik duymasına sebep oldu. Topluluğun güvenliğini garanti altına alamayacağımız endişesiyle Türkiye’ye gelme kararımızdan vazgeçtik.

Türkiyeli seyirci uzun yıllardan bu yana Schaubühne oyunlarına ve Thomas Ostermeier yapımlarına büyük ilgi gösterdi. Şimdiye kadar İstanbul’da Nora, Hamlet ve Bir Halk Düşmanı adlı oyunları  sahneledik, 2012 yılında 18. İstanbul Tiyatro Festivali’nin onur ödülü Thomas Ostermeier’e sunuldu. Türkiyeli seyirciyi hayal kırıklığına uğrattığımız için çok üzgünüz.

Ayrıca tiyatro festivali ve seyircisinden de onlardan kaynaklanmayan bu karar yüzünden özür diliyoruz. Türkiye’ye gelmemizin yeniden mümkün olacağı günlerin yakın olduğunu umut ediyoruz.”